Tipy pre dokonalú vôňu v domácnosti

vôňa v domácnosti

Tipy pre dokonalú vôňu v domácnosti

Každá domácnosť má svoju špecifickú vôňu. Vedeli ste však, že vôňou v domácnosti dokážete ovplyvniť správanie, náladu a energiu ľudí či vďaka nej vytvoriť z domova príjemné a hrejivé miesto? Rozvoňajte svoju domácnosť tými správnymi vôňami a predíďte nepríjemnému zápachu. Vyskúšajte naše tipy na vône, ktoré môžete používať celoročne alebo v určitých ročných obdobiach.

Zvoľte správny typ vône v domácnosti

Vaša domácnosť môže voňať po rôznych bylinkách, koreniu, kvetoch či ovociu. Každá takáto vôňa je špecifická, pre niekoho príjemná pre iných o čosi menej. Vedeli ste však, že takýmito vôňami dokážete ovplyvniť náladu či zmysly ľudí žijúcich v domácnosti? Napríklad na znižovanie stresu a relaxáciu môžete použiť rôzne príjemné vône ako je napríklad levanduľa, ruža, santalové drevo či mango. Pokiaľ pracujete na homeoffice, potom by ste mali zvoliť skôr citrusové vône ako napríklad pomaranč, grapefruit, citrón, ale pokojne aj rozmarín, vanilku či jazmín. Práve tieto vône vplývajú na produktivitu, ale aj zdravie a vytvárajú príjemný pocit domova. Na stimulovanie mysle, napríklad pri učení a podobne, môžete zvoliť bylinkové vône, a to mätu piepornú, bazalku, šalviu, ale pokojne aj klinčeky či zázvor.

vôňa v domácnosti

Mnohé z týchto vôni môžete využívať celoročne alebo sezónne. Napríklad počas jesene a zimy môžete zvoliť škoricovú vôňu v kombinácii s jablkami, ktorá je pre toto obdobie charakteristická. Samozrejme zvoliť môžete aj klinčeky, zázvor či vôňu po ihličí, ktorá vám vnesie do vášho domova čaro Vianoc. V jari a v lete naopak môžete zvoliť príjemnú citrusovú vôňu alebo rôzne kvetinové vône.

Odstráňte z domácnosti nepríjemný zápach

Okrem sezónnosti môžete vône meniť v závislosti od miestnosti v domácnosti. Môžete tak využiť jednu vôňu na celú domácnosť alebo si vôňu prispôsobiť v závislosti od typu izby. Napríklad do spálne môžete zvoliť skôr upokojujúce vône, ako napríklad levanduľu, harmanček či santalové drevo. Do kúpeľne či kuchyne skôr svieže citrusové vône, aby ste po nežiaducich pachoch vytvorili skôr príjemnú sviežosť. Do vstupnej haly sú vhodné kvetinové vône, ako napríklad jazmín či ruža. Pamätajte si, že v prípade vôni určite platí, že menej je niekedy viac. Aby však vaša domácnosť dosahovala príjemnú vôňu, je potrebné sa zbaviť nepríjemných pachov. Eliminovať pach a zatuchnutý vzduch môžete rôznymi spôsobmi, a to:

 • Miestnosť pravidelne vetrajte
 • Bielizeň nesušte na horúcich radiátoroch
 • Používajte zvlhčovač vzduchu
 • Udržujte domácnosť čistú
 • Pri varení vždy používajte digestor
 • Pri dlhom sprchovaní v horúcej vode taktiež používajte odsávačku vzduchu alebo miestnosť po sprchovaní vyvetrajte
 • Smetie pravidelne vyhadzujte a nezabudnite čistiť aj smetný kôš
 • Bielizeň perte správnym spôsobom
 • Na čistenie domácnosti používajte profesionálne čistiace prostriedkyprostriedky na dezinfekciu
 • Používajte aromatické doplnky
 • Eliminujte pach po domácich miláčikoch

Vyskúšajte praktické spôsoby pre voňavú domácnosť

Existuje viacero typov vôní, a to napríklad svieže citrusové vône, kvetinové a bylinkové vône, sladké a ovocné vône či čisté vône po bavlne a kašmíre. Výber vôní záleží len na vás a taktiež aj spôsob vytvorenia voňavej domácnosti. Použiť môžete napríklad esenciálne oleje, difuzéry, voskové vonné kocky, osviežovače vzduchu, aróma lampy, vonné sviečky, izbové spreje a spreje na bielizeň, vonné vrecúška, prípravky proti zápachu na koberce, gélové arómy, elektrické čističe vzduchu či potpourri, ktoré sú tiež skvelou voňavou dekoráciou a doplnkom do domácnosti. Širokú ponuku gélových a aerosólových osviežovačovosviežovačov s mechanickým rozprašovačom nájdete na e-shope ROIN. Využiť môžete aj ekologické dávkovače vôní, do ktorých si môžete postupné kupovať len náplň a vône častejšie obmieňať. Vniesť príjemnú vôňu do domácnosti môžete taktiež čerstvými kvetmi.

vôňa v domácnosti

Nakúpte na e-shope ROIN produkty na osvieženie domácnosti skladom za výhodné ceny a využite ešte dnes dopravu nad 80 € úplne zadarmo.