Pripravte sa na veľké jarné upratovanie v roku 2022
Príchod jari a blížiacich sa veľkonočných sviatkov znamená v mnohých domácností len jedno, veľké jarné upratovanie. Ak ste si aj vy takéto upratovanie nechali až na prvé slnečné dni, potom vám tento článok poslúži k rýchlemu a efektívnemu upratovaniu domácnosti.
Naplánujte si jarné upratovanie
Možno sa to na prvý pohľad môže zdať veľmi zvláštne, ale aj jarné upratovanie si vyžaduje plánovanie. Pri plánovaní je potrebné si premyslieť časové rozloženie upratovacích prác, delegovanie jednotlivých úloh a najmä zabezpečenie upratovacích a čistiacich pomôcok.
Zadovážte si upratovacie a čistiace pomôcok
Aby bolo prvé jarné upratovanie čo najrýchlejšie a precízne, zadovážte si najmä tieto čistiace prostriedky a upratovacie pomôcky. Pri používaní všetkých dezinfekčných prostriedkov vždy používajte gumené rukavice. Na uľahčenie upratovania vám pomôžu handry a hubky na čistenie, vďaka ktorým tiež neminiete zbytočne veľké množstvo čistiacich prostriedkov.
Čo sa týka prostriedkov, vždy si zadovážte čistiaci prostriedok na každý povrch zvlášť. Pri upratovaní domácnosti myslíte na čistiaci prostriedok na drevo, podlahy, nerez, keramiku, vodný kameň, sklo, ale aj na textílie. Pri čistení podláh sa vám zíde aj vysávač, mop s vedrom alebo utierka na podlahu a tiež utierky na prach. Ak máte doma aj starú zubnú kefku, určite ju nevyhadzujte. Tá vám poslúži k dokonalému vyčisteniu ťažko dostupných miest.
Systematicky si rozdeľte úlohy
Na takéto veľké jarné upratovanie si vyhraďte dostatočné množstvo času. Po zimných mesiacoch si upratovanie, čistenie a dezinfekciu bude vyžadovať každý kút v domácnosti. Preto si pokojne rozdeľte upratovanie na niekoľko dní a upratujte podľa miestností.
Vytrieďte nepotrebné veci
Práve pri prechode z chladných mesiacov na tie teplé človek zistí, koľko vecí vlastní a koľko z nich nepotrebuje. Ak nechcete, aby vám triedenie zabralo veľa času, vyhadzujte a trieďte veci postupne. Veci, ktoré sú v zachovalom stave posuňte niekomu, kto to potrebuje. Pri triedení nepotrebných vecí však postupujte podľa kategórie vecí, a to oblečenie, obuv, kozmetika, knihy, predmety dennej potreby a podobne.
Kuchyňa
Pri upratovaní kuchyne je potrebné sa zamerať predovšetkým na odstránenie mastnoty a nečistoty. Keďže ide o miestnosť, ktorá súvisí s prípravou a konzumáciou jedla, upratovanie si bude vyžadovať väčšiu precíznosť. Aj v kuchyni nezabúdajte vytriediť staré potraviny, najmä tie, ktorým už uplynula záručná doba. Sústreďte sa aj na čistenie chladničky či odmrazenie mrazničky.
Kúpeľňa a WC
Prvou úlohou pri čistení a upratovaní kúpeľne a WC bude tiež vytriedenie prípravkov a kozmetiky, ktorú nepotrebujete. Práve pri týchto miestnostiach v domácnosti však budete potrebovať chemické čistiace prípravky, aby ste odstránili čo najviac baktérií a vírusov, ktorým sa vo vlhkom prostredí darí dvojnásobne. Nezabúdajte ani na škáry, tie najlepšie odstránite so starou zubnou kefkou. Venujte svoj čas aj čisteniu odpadov, práčky, sušičky či iným zariadeniam, ktoré v kúpeľni máte.
Nábytok
Pri čistení dreveného nábytku používajte mäkkú handričku a čistiaci prostriedok určený na drevo. Prípadne, ak chcete z nábytku odstrániť len prach, potom používajte suchú prachovku. Pri kovovom nábytku myslíte na jeho pravidelnosť, pretože by mohol inak stratiť lesk.
Textílie
Mnoho ľudí pri textíliách, ako je posteľná bielizeň, uteráky či záclony nedbá na ich pravidelnú čistotu. Čo sa týka posteľných obliečok, tie by sa mali meniť raz za týždeň, prípadne raz za 7 – 10 dní a po prekonaní každej choroby. Samotné paplóny či vankúše stačí oprať dvakrát do roka. Pri čistení matracov pokojne použite vysávač a vytiahnite ich von na vzduch.
Uteráky perte, samozrejme, podľa potrieb, ale určite niekoľkokrát do týždňa, keďže sa používajú veľmi často. A nakoniec záclony a závesy. Tie operte vždy, keď umývate okná. To znamená, že pri veľkom jarnom upratovaní bude najlepšie, keď všetky tieto textílie vyperiete, vymeníte či vyčistíte.
Koberce
Koberce sú skvelým pomocníkom pri vytváraní tepla. Ich údržba si však vyžaduje množstvo času. Pri pravidelnom upratovaní sa zväčša koberce len vysávajú, avšak pri veľkom jarnom upratovaní sa odporúča ich po zime aj tepovať.
Okná a podlahy
Pred umývaním okien ich nezabudnite pekne poometať od všetkých pavučín a prachu. Následne okná umyte s teplou vodou, čistiacim prostriedkom a mäkkou handrou na okná či stierkou na okná. Aby na oknách rýchlo nezaschýnala voda a neostali šmuhy, neumývajte ich v najteplejší a slnečný jarný deň. Nezabudnite utrieť aj rám. V prípade podláh bude stačiť, ak ich pozametáte alebo povysávate a umyjete čistiacim prostriedkom určeným na podlahy.
Delegujte pracovné úlohy
Upratovanie nie je len pre ženy. Práve pri takomto veľkom jarnom upratovaní sa vám zíde pomoc od vášho priateľa, ale aj od detí. Delegujte činností medzi ostatných členov domácnosti najmä podľa toho, kto čo robí najradšej a najlepšie. Tým predídete aj trucovaniu a nechuti pri upratovaní pomôcť.
TIP :
- miestnosť upratujte vždy zhora nadol a zľava doprava,
- domácnosť pravidelne vetrajte,
- pre dosiahnutie maximálnej sviežosti pokojne použite osviežovače vzduchu,
- pri čistení vodného kameňa nepoužívajte drôtenku, mohla by poškodiť materiál,
- okrem chemických prostriedkov pomôže aj sóda bikarbóna, ocot či citrón,
- dvere umývajte čistou teplou vodou a vytrite ich dosucha,
- na utieranie elektronických zariadení vždy používajte suchú látkovú utierku.
Na veľké jarné upratovanie je potrebné sa vopred pripraviť a všetko si naplánovať. Ak čaká takéto upratovanie v najbližších dní aj vás, neváhajte si zaobstarať všetky čistiace prostriedky z nášho eshopu ROIN.sk.