5 tipov na jesenné upratovanie a čistenie domácnosti

čistenie domacnosti

5 tipov na jesenné upratovanie a čistenie domácnosti

Všetci dobre poznáme jarné upratovanie a čistenie domácnosti, ale robili ste niekedy aj celkové jesenné upratovanie? Ide v podstate o jeden zo spôsobov, ako predísť počas jesene a zimy množstvu ochorení, ktoré sa môžu šíriť aj v domácnosti. Toto sú spôsoby, ako upratať svoju domácnosť na jeseň.

Jesenné upratovanie a čistenie domácnosti

Existuje viacero spôsobov, ako sa chrániť počas jesene a zimy pred vznikom rôznych ochorení. Jedným z nich je kvalitný spánok a budovanie imunitného systému. Ďalším spôsobom je mať vždy čistú domácnosť a zabrániť tak vzniku a šíreniu rôznych mikróbov, vírusov či baktérií. S poklesom vonkajšej teploty a vytváraním teplého prostredia v domácnosti však vytvárate aj optimálne prostredie, v ktorom sa práve plesne, baktérie a roztoče šíria a rozmnožujú. Práve takéto prostredie je pre nich ideálne. Pokiaľ teda chcete byť počas sychravého a chladného počasia zdraví, udržujte svoju domácnosť čistú. Ako na jesenné upratovanie domácnosti? Je to jednoduchšie než si myslíte. Vyskúšajte tieto tipy.

1. Vždy svieži vzduch a optimálna teplota domácnosti

Jedným z častých a možno aj hlavným problémom vzniku ochorení, je nedostatočné vetranie domácnosti a vytváranie príliš teplého a vlhkého vzduchu. Pokiaľ ide o prenos choroboplodných zárodkov, práve takéto prostredie je pre nich optimálne. Navyše aj členovia domácnosti počas chladnejších mesiacov nosia baktérie do domácnosti na rukách, a to z práve vonkajších priestorov. Preto je dôležité domácnosť pravidelne vetrať a otvárať okná čo najčastejšie. Tiež nie je vhodné vytvárať v domácnosti príliš veľké vlhko či teplo. Optimálna vlhkosť vzduchu je 40 – 60 % a teplota je okolo 20 – 24 stupňov Celzia. Väčšia ventilácia tiež zabráni šíreniu a vytváraniu zatuchnutého vzduchu a šíreniu vírusov v prípade, že je niektorý z členov domácnosti chorý. Pozor však na to, že vlhkosť v domácnosti vzniká aj sušením oblečenia na radiátore či sušiaku a varením. V takomto prípade je potrebné skutočne vlhkosť z domácnosti dostať von. Váš problém môže vyriešiť aj odvlhčovač vzduchu či rôzne iné alternatívne spôsoby sušenia oblečenia.

2. Utieranie a čistenie povrchov antibakteriálnymi prostriedkami

Aby ste zamedzili vzniku baktérií a vírusov a šíreniu týchto mikroorganizmov v domácnosti, je potrebné používať na čistenie a utieranie povrchov antibakteriálne prostriedky. Dosiahnite maximálnu čistotu domácnosti použitím kvalitných a profesionálnych antibakteriálnych čistiacich prostriedkov od ROIN. Dezinfikovať povrchy vo všetkých miestnostiach domácnosti je veľmi jednoduché, stačí používať tie správne čistiace prostriedky. Na čistenie kúpeľňových priestorov a sanity môžete napríklad použiť KRYSTAL čistiaci piesok alebo KRYSTAL čistiaci krém, ktoré nezanechávajú škvrny a potláčajú na vyčistenom povrchu výskyt nebezpečných baktérií.

3. Pravidelné čistenie podláh, nábytku a textílie

Nezabúdajte ani na pravidelné čistenie a leštenie podláh či nábytku. Taktiež je potrebné počas jesene dôkladne čistiť koberce, matrace či pohovky, ktoré taktiež môžu byť ohniskom roztočov a baktérií. Je potrebné sa tiež vždy čo najskôr zbaviť omrviniek či rozliatemu jedlu a nápojov. Práve takéto maličkosti môžu zamedziť vznik rôznych ochorení. Na čistenie kobercov používajte taktiež profesionálne čistiace prostriedky. Rovnako tak aj na čistenie podláh a nábytku. Veľkou výhodou je používanie prostriedkov s antistatickými vlastnosťami, ktoré odstraňujú prach a zabraňujú jeho opätovnému usadzovaniu. Použite na čistenie svojej domácnosti napríklad GOLD WAX rozprašovač  na nábytok, ktorý zanecháva príjemnú sviežosť či Pronto Multi Surface s rozprašovačom, ktorý je vhodný na rôzne povrchy. Na čistenie podláh odporúčame použiť ekologický čistič na lesklé povrchy Cleamen 146 ECO. Jedným zo spôsobov ako sa zbaviť baktérií z textílie, je prať ich na 60 °C, a to aj osušky či utierky. Nezabúdajte ani na čistenie závesov a záclon.

4. Časté vymieňanie a čistenie posteľných textílií

Vedeli ste, že priemerne človek vylúči počas noci až 200 ml potu? Práve to je dôvod, prečo je potrebné časté vymieňanie a používanie čistých posteľných textílií, ktoré je rovnako potrebné prať pri 60 °C. Vhodné je používať posteľnú bielizeň, ktorá je hypoalergénná a vhodná aj pre alergikov. Čistite svoju domácnosť tým najlepším spôsobom, aspoň raz do týždňa meňte kompletne celú posteľnú bielizeň a snažte sa aj z matracov dostatok všetku nečistotu. Pri vymieňaní bielizne miestnosť vyvetrajte.

5. Zamedzenie vzniku a šíreniu baktérií a vírusov

Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť baktérií a vírusov je každý deň vyhadzovať smetie, a to najmä v tom prípade, keď je niektorý člen z domácnosti chorý.

čistenie domacnosti

Ďalšie tipy na upratovanie a čistenie domácnosti

Okrem vyššie spomenutých tipov je tiež potrebné počas jesene:

  • zbaviť sa pavučiny zo všetkých kútov domácnosti;
  • dopriať oknám a rámom dokonalú čistotu;
  • vyčistiť čalúnenie v domácnosti;
  • dôkladne a hĺbkovo vyčistiť práčku;
  • vyčistiť chladničku a mrazničku;
  • vyčistiť všetky matrace v domácnosti;
  • odstrániť nečistoty z odtoku.

Na čistenie domácnosti počas jesene nezabúdajte používať kvalitné a profesionálne čistiace prostriedky. Širokú ponuku nájdete na e-shope ROIN.sk