10 tipov, ako prať oblečenie, aby si zachovalo svoju vôňu

pranie

10 tipov, ako prať oblečenie, aby si zachovalo svoju vôňu

Napriek tomu, že pranie predstavuje veľmi jednoduchú činnosť, mnoho ľudí s tým má stále problém. Aké oblečenie na akých stupňoch prať a ako kombinovať odtiene oblečenia? Prinášame vám 10 tipov, ako správne prať oblečenie, aby si zachovalo svoju vôňu a farby.

 1. Výber pracieho prostriedku

Čistá bielizeň nesúvisí len na správnom výbere pracieho programu, ale aj na výbere pracieho prostriedku. Ten sa zväčša kupuje ešte skôr, než sa rozhodneme, aké oblečenie ním budeme prať. Preto je potrebné zvážiť, aký prací prostriedok použijete. Na výber máte prací prášok, gél alebo kapsuly. Prací prostriedok by sa mal vyberať v závislosti od farby a materiálu oblečenia, preto v obchodoch nájdete rôzne pracie prostriedky na tmavé, biele a farebné oblečenie.

Prací prášok

Prací prášok by sa predovšetkým mal používať na odstránenie zaschnutých škvŕn a na dosiahnutie belosti oblečenia. V prípade pracieho prášku TONGO tak dosiahnete maximálne odstránenie škvŕn, a to najmä vďaka veľmi účinným zmesiam enzýmov a tenzidov, ktorú spolu so silou aktívneho kyslíka a silou aktívnej sódy garantujú 100 % istotu. Okrem toho dokonale prevonia bielizeň. To platí aj pri pracom práčku Bonux 3in1, ktorý zanecháva na bielizni príjemnú vôňu magnólií. Ak hľadáte prací prášok, ktorý bude určený aj na namáčanie, predpieranie a na všetky druhy tkanín, okrem hodvábu a vlny, potom zvoľte prací prášok Robeta.

Prací gél

Prací gél je vhodný najmä na jemné tkaniny, ktoré sa perú pri nižších teplotách, pretože je ľahko rozpustný. Je tiež šetrný k farbám, no nie je vysoko účinný pri odstraňovaní škvŕn. Na pranie bavlnených, ľanových a textílií z umelých vlákien je možné použiť aj prací gél Booster, ktorý obsahuje kokosové mydlo, čím je jemný k pokožke a nespôsobuje alergie. Veľmi účinný aj pri nízkych teplotách je prací gél Tongo Automatic, ktorý je možné naniesť aj priamo na škvrny, čím sa jeho účinnosť znásobí.

Kapsuly na pranie

Kapsuly sú v podstate podobné ako prací gél, len ich skupenstvo je iné. Pri kapsulách si však treba dávať pozor, aby sa celé rozpustili, čo pri nižších teplotách môže byť problém.

2. Použite správne množstvo pracieho prostriedku

Stalo sa vám niekedy, že ste vybrali z práčky zatuchnuté oblečenie? Jedným z problémov môže byť použitie veľkého množstva pracieho prostriedku. Jeho množstvo sa líši od množstva bielizne, ktorú chcete vyprať. V prípade použitia veľkého množstva pracieho prostriedku sa tak vytvorí počas prania v práčke veľké množstvo peny, ktorá špinu zachytáva. Tým však dôjde k opätovnému ukladaniu špiny na oblečenie. Rovnako dôležité je práčku a nádobu na prací prostriedok pravidelne čistiť.

spravne mnozstvo bielizne

3. Správny výber programu na pranie

Ak si neviete poradiť, aký program nastaviť, pomôžu vám štítky na oblečení. Každý zo symbolov v podstate znamená, na akej teplote, programe a akým prostriedkom je možné bielizeň prať. Niektoré druhy oblečenie tak nie sú vhodné na pranie v práčke. Niektoré naopak je možné prať v rukách, pričom sa bielizeň nemá žmýkať ani drhnúť. Ak uvidíte symbol vaničky, na ktorom je číslo, potom môžete prať svoju bielizeň v práčke, avšak iba pri teplote, ktoré je na vaničke uvedené. Ak sa stretnete so symbolom trojuholníka, môžete bielizeň prať spolu s bielidlom. Naopak, ak sa stretnete s kruhom, v ktorom je písmeno, táto informácia je určená skôr pre profesionálne čistiarne.

4. Nastavenie správnej teploty vody

Na zachovaní farby, vône a na dosiahnutí maximálnej čistoty bielizne sa podieľa aj výber pracieho programu a nastavenie správnej teploty vody. Tá je v podstate kľúčová a líši sa opäť od typu oblečenia, ktoré chcete vyprať. Studená voda, teda nižšie stupne sa prevažne používajú pri jemných tkaninách, ktoré sa môžu krčiť. Rovnako používanie studenej vody znižuje náklady na energiu. Teplá voda sa napríklad používa pri odstránení stredných nečistôt. Ak chcete dôkladne vyprať posteľnú bielizeň, spodnú bielizeň, uteráky či silne znečistené odevy, potom ich perte v horúcej vode, pri vysokých teplotách.  Od správnej teploty závisí aj to, či sa bude oblečenie sťahovať alebo rozťahovať.

5. Nastavenie otáčok

Pri automatických pračkách je zvyčajne automaticky nastavený aj počet otáčok, teda odstreďovací cyklus. Pri vyšších otáčkach tak vyberiete z práčky oblečenie suchšie, čo sa odporúča predovšetkým vtedy, ak následne používate sušičku. Tým, skrátite aj cyklus sušenia. Ak však sušičku nepoužívate a periete jemnú bielizeň, odporúčame skôr použiť menej otáčok, prípadne nenastaviť si žiadne otáčky.

otácky na pracke

6. Je používanie aviváže dôležité?

Milujete ten pocit voňavej a mäkkej bielizne po jej vypratí? Za to môže aviváž. Jeho primárnou úlohou je bielizeň zmäkčiť, prevoňať a udržať farebný odtieň oblečenia. Okrem toho aviváž má aj antikrčivé účinky, a preto po vypratí nie je potrebné niektoré druhy oblečenia žehliť. Avšak aviváž sa neodporúča použiť napríklad pri praní hrubých búnd či funkčného oblečenia. Rovnako sa neodporúča použiť aviváž v prípade, že používate sušičku.

 7. Vhodné množstvo bielizne

Dôkladné pranie tiež súvisí aj s množstvom bielizne, ktorú do práčky dáte. Napriek tomu, že vaša práčka disponuje maximálnou kapacitou napríklad 5 kg, neodporúča sa bubon práčky preplňovať. Je to z toho dôvodu, že ak bubon preplníte, bielizeň v práčke nebude schopná nasať dostatočné množstvo vody či pracieho prostriedku. Okrem toho takéto pravidelné pranie môže práčku výrazne poškodiť.

8. Pripravte bielizeň na pranie a odstráňte hrubé nečistoty

Podarilo sa vám znečistiť vaše obľúbené oblečenie červeným vínom alebo masťou? Nečakajte na pranie. Pri takýchto nečistotách je potrebné odstrániť škvrnu z oblečenia čo najskôr, aj napriek tomu, že je oblečenie vhodné do práčky. Ide tak o zamedzenie hlbšieho preniknutiu nečistoty do oblečenia. Rovnako pred praním by ste mali odstrániť akékoľvek predmety z vreciek oblečenia. Okrem toho, že tým zabránite znečisteniu práčky či oblečenia, predídete tak aj poškodeniu samotnej práčky. Pred praním pokojne obráťte oblečenie naruby a zazipsujte zipsy, tým predídete zachytávaniu, žmolkovaniu a odieraniu oblečenia.

pranie

9. Ak je to možné, sušte oblečenie na vzduchu

Napriek tomu, že v súčasnosti nám moderné technológie umožňujú sušiť oblečenie aj v automatických sušičkách, čím oblečenie vyschne skôr, odporúčame sušiť oblečenie na vzduchu. Tým zamedzíte tak rýchlemu opotrebovaniu oblečenia a samozrejme ušetríte aj na energiách.

10. Čítajte a používajte manuál k práčke

Ovládanie automatických pračiek je veľmi jednoduché, avšak vždy je potrebné používať manuál, ktorý ste k práčke dostali. V ňom sa dozviete práve to, aký program je najlepšie použiť, či ako znížiť alebo navýšiť otáčky na práčke. Okrem toho sa v manuáli dočítate aj to, ako zachovať práčku čo najdlhšie v najlepšom stave.

Pranie síce predstavuje jednoduchý proces, ale len v prípade, že poznáte a dodržiavate tieto pravidlá. Ak chcete, aby vaša bielizeň bola čistá, voňavá čo najdlhšie a zachovala si svoj tvar, vyskúšajte pracie prostriedky, ktoré nájdete na e-shope Roin.sk.