Jednoduchý spôsob, ako odstrániť vodný kameň

cistenie

Jednoduchý spôsob, ako odstrániť vodný kameň

Vodný kameň  je najväčším problémom a strašiakom, ktorý môže vo vlhkých priestoroch vzniknúť. Práve kúpeľne a toalety patria medzi miestnosti, v ktorých sa vodnému kameňu darí veľmi dobre. Ako však vodný kameň odstrániť a ako zamedziť jeho vzniku? Pozrite sa, ako pri upratovaní správne postupovať.

Vodný kameň

Vodný kameň je usadenina uhličitanu vápenatého, ktorá vzniká na miestach, kde preteká voda. Predovšetkým je to tvrdá voda s vyšším obsahom vápnika a horčíka, ktorá má vyššiu tendenciu tvorby vodného kameňa. Rovnako môže ísť o miesta, pri ktorých sa mení teplota vody, ktorá vyzráža na povrch vodný kameň. Preto sa najčastejšie s vodným kameňom stretávame na vodovodných batériách, obkladoch, práčkach, ale aj sprchovom kúte, vani, toalete či v domácich spotrebičoch, akými sú napríklad rýchlovarné kanvice. Nájsť vodný kameň určite nebude ťažké, keďže zanecháva biely, žltkastý, prípadne hnedý povlak.

Problémy s vodným kameňom

Vodný kameň nie je len to, čo vidíte vo svojej kúpeľni na obkladoch či vodovodných batériách. V skutočnosti vodný kameň môže narobiť oveľa viac škôd, než si myslíte. Veľkým problémom je najmä, ak sa vodný kameň usadí z vnútornej strany potrubia. Tým sa potrubie upcháva, čím dochádza k zníženiu cirkulácie a prúdu vody v potrubí. Nánosy vodného kameňa tiež vytvárajú bariéru, ktorá obmedzuje funkčnosť spotrebičov. Tento problém je možné spozorovať napríklad na práčkach. Ak z práčky vyťahujete nedokonalo opratú bielizeň, pravdepodobne ide o vodný kameň v pračke. A samozrejme, je tu ešte estetický problém, ktorý je možné spozorovať hneď. Nezabúdajme ani na zdravotnú stránku, pretože na mieste vodného kameňa dochádza k rýchlejšiemu množeniu baktérií.

odstranenie vodneho kamena

Spôsoby odstránenia vodného kameňa

Existuje viacero spôsobov, ako odstrániť vodný kameň z povrchu čohokoľvek. Nie však všetky spôsoby môžu byť efektívne a účinné. Samozrejme, spôsob odstránenia vodného kameňa sa líši aj od miesta jeho vzniku. Môže tak ísť o mechanické odstránenie, pri ktorom sa vzniknutý vodný kameň odiera. Tiež môže ísť o fyzikálnu metódu, pri ktorej sa využíva napríklad magnetická úpravňa. Najúčinnejším spôsobom, ktorý odporúčame využiť aj vám v domácnosti, je chemické odstránenie vodného kameňa. To je založené na rozpúšťaní vodného kameňa pomocou kyselín. V súčasnosti na trhu nájdete mnoho chemických prípravkov určených na odstránenie vodného kameňa.

Výber čistiacich prostriedkov na vodný kameň

Pri chemickom odstránení vodného kameňa ostaneme. Na to, aby bolo odstránenie skutočne jednoduché, budete potrebovať účinné čistiace prostriedky určené priamo na odstránenie vodného kameňa. Odporúčame si pri ich používaní vždy vopred prečítať návod na použitie, pretože nie všetky prostriedky je možné použiť na všetky povrchy. Preto pri výbere čistiaceho prostriedku pozerajte aj na povrch, na ktorý je určený. Môže tak ísť o nerezové povrchy, keramické povrchy či sklo.

cistiace prostriedky

Prostriedky, vďaka ktorým bude odstránenie vodného kameňa jednoduchšie

Na odstránenie vodného kameňa a čistenie sanity odporúčame použiť Madel Pulirapid, ktorý čistí do vysokého lesku a dôkladne odstraňuje vápenaté usadeniny, ale aj stopy mydla či hrdzu. Ide o čistiaci prostriedok, ktorý môžete použiť na nerez, keramiku, vane, toaletu, podlahy či dlaždičky. Od značky Madel Pulirapid môžete použiť aj čistiaci prostriedok Pulirapid Aceto, ktorý navyše obsahuje aj prírodný ocot, čo znamená, že čistené povrchy budú žiarivo lesklé.

Rovnako na odstránenie hrdze a vodného kameňa môžete vyskúšať čistiaci prostriedok Dexa vytvorený na báze kyseliny citrónovej a určený na čistenie hygienických zariadení. V prípade, že chcete byť ekologický, potom odporúčame použiť vysokoúčinný ekologický prostriedok Krystal Eco na kúpeľne, ktorý zanecháva vysoký lesk a ochrannú polymérovú vrstvu. Okrem toho zabraňuje aj penetrácii špiny do vnútra čistených povrchov, avšak nie je vhodný na čistenie toaliet. Na čistenie toaliet a pisoárov však odporúčame použiť 100 % prírodný čistiaci prostriedok Sure toilet cleaner Eco bez vône a farbív, ktorý spĺňa potreby pre každodenné čistenie 

Pomôcky na odstránenie vodného kameňa

Pri odstraňovaní vodného kameňa nezabúdajte ani na upratovacie pomôcky. Predovšetkým odporúčame používať ochranné rukavice, keďže čistiace prostriedky môžu vyvolať na koži reakciu. Skvelou pomocou pri odstraňovaní vodného kameňa a nečistôt je aj stará zubná kefka, ktorou vyčistite ťažko dostupné miesta a hubka na riad. Vodný kameň odporúčame čistiť práve takýmito jemnými hubkami a nie drôtenkou, aby ste nepoškodili aj povrch.

Čo sa týka sprchových kútov alebo zrkadiel, pri nich odporúčame vždy používať stierky. Tým zabránite zaschnutiu vodných kvapiek, a teda aj vzniku vodného kameňa. Tvorbe vodného kameňa je však lepšie predchádzať, ako následne riešiť jeho odstránenie. Preto odporúčame mať v kúpeľni vždy suchú handru alebo utierku, čím vytvoríte suché prostredie, v ktorom sa vodný kameň nebude tvoriť.

cistiace pomocky

Pravidelným a dôkladným čistením a upratovaním či už kúpeľní alebo toaliet zabránite vzniku vodného kameňa. Pri čistení vždy odporúčame používať profesionálne čistiace prostriedky určené na odstránenie vodného kameňa, ktoré nájdete aj na našom e-shope Roin.sk