Ocot nestačí! Dezinfikujte domácnosť ako profesionáli

dezinfekcia

Ocot nestačí! Dezinfikujte domácnosť ako profesionáli

Kým neprišla pandémia spojená s Covid-19, dezinfekcia sa využívala v domácnosti či pri dodržiavaní čistoty rúk len málokedy. Avšak v súčasnosti sa dezinfikujú všetky priestory, povrchy, ale aj ruky, aby sa predišlo šíreniu mikroorganizmov. Akú dezinfekciu však používať, aby bola dosiahnutá 99,99 % účinnosť?

Čo je dezinfekcia?

Dezinfikovanie predstavuje proces, pri ktorom ide o zneškodnenie choroboplodných organizmov, teda baktérií, vírusov a plesní, a to pomocou rôznych fyzikálnych a chemických postupov, prípadne ich kombináciou.

Typy dezinfekcie

Dezinfekciu môžeme rozdeliť z viacerých hľadísk, ak však ide o dezinfekciu, pri ktorej sa využívajú chemické prostriedky, potom hovoríme o chemickej dezinfekcii. Ak sa však pri dezinfekcii využívajú fyzikálne procesy, ako je žehlenie, prípadne vyváranie vo vriacej vode a pare, potom ide o fyzikálnu dezinfekciu. Ak tieto typy dezinfekcií skombinujeme, tak ide o fyzikálno-chemickú dezinfekciu, ktorá prebieha napríklad pri praní chemickým prostriedkom a na teplote 60 °C.

Pri dezinfekcii je potrebné tiež rozlišovať či ide o dezinfikovanie povrchov alebo dezinfikovanie živých tkanív. V tom prípade hovoríme o antiseptikách, ktoré sa využívajú na ošetrenie pokožky pred chirurgickým operačným zákrokom, čistenie povrchových rán alebo dezinfekciu rúk. My sa v tomto článku zameriame na dezinfekciu povrchov, teda chemickú dezinfekciu.

Ako dezinfikovať povrchy ako profesionál?

Pi výbere vhodnej dezinfekcie je potrebné si zodpovedať viacero základných otázok. Dôležité je napríklad vedieť, na aký povrch dezinfekciu potrebujete, aké mikroorganizmy ňou chcete zničiť, teda aká je účinnosť dezinfekcie. V prípade účinnosti môžeme deliť dezinfekcie na levurocídne, ktoré pôsobia proti kvasinkám, antivírusové (virucídne) určené na zneškodnenie vírusov, antibakteriálne (baktericídne) na zničenie baktérií alebo antifungiálne
fungicídne)
, ktoré slúžia na zničenie húb.

Aké dezinfekčné prostriedky používať?

V závislosti od preferencii je možné si vybrať aj typ dezinfekčného prostriedku. V ponuke nájdete rôzne roztoky, mydlá, gély, tablety a prášky, dezinfekčné oleje, spreje či servítky, ktoré sú napustené dezinfekčným prípravkom. Samozrejme, ako dezinfekčný prípravok je možné použiť aj ocot, avšak ten potrebuje viac času na pôsobenie, aby bol natoľko účinný ako aj komerčné dezinfekčné prípravky.

Profesionálna dezinfekcia na povrchy

Hľadáte vhodnú dezinfekciu do vašej domácnosti, ktorou budete čistiť povrchy? Na trhu existuje mnoho univerzálnych dezinfekcií, ktoré však fungujú na rovnakom princípe, a preto výber závisí len od vašich preferencií. Jednou z najznámejších overených a účinných dezinfekcii je Savo, ktoré skutočne môžete použiť na podlahy, kuchyne, sanitárne predmety, ale aj ďalšie umývateľné povrchy v domácnosti. Je spoľahlivý a účinný, keďže likviduje až 99,99 % mikroorganizmov.

Profesionálna dezinfekcia na WC

Tak ako sa dezinfekcia Savo spája s dezinfikovaním povrchov, tak sa aj dezinfekčný prípravok Domestos najčastejšie využíva v domácnostiach na dezinfikovanie WC. Napriek tomu, že ide o dezinfekciu, tak je možné si pri Domestos vybrať vôňu, ktorú následne v miestnosti zanecháva. Pri Domestos máte tak na výber štyri druhy, a to Domestos WC Citrus, Domestos WC Pine Fresh, Domestos Atlantic FreshDonestos Pink Fresh.

dezinfekcia na wc

Profesionálna dezinfekcia na podlahy

Nesmieme vynechať ani dezinfekciu určenú na podlahy. V tomto prípade odporúčame používať dezinfekčný prostriedok Krystal, ktorý je vhodný na bežné upratovanie a dezinfikovanie podláh či akýchkoľvek iných umývateľných povrchov v domácnosti. Pri využívaní dezinfekčného prípravku je potrebné si prečítať odporúčané dávkovanie a údaje na obale.

Profesionálna dezinfekcia do kuchyne

Ďalšou dôležitou miestnosťou v domácnosti, ktorú je potrebné dezinfikovať pravidelne, je práve kuchyňa. Zväčša sa odporúča práve tieto spoločné a stravovacie zariadenia dezinfikovať každých 24 hodín, avšak je možné aj častejšie. Na dezinfikovanie priestorov kuchyne odporúčame použiť dezinfekčný prostriedok Ecolab Sifaran Speed s MR, ktorý nie je potrebné oplachovať. Neobsahuje žiadne parfumy ani aldehydy, čo je v kuchyni výhodou.

dezinfekcia do kuchyne

Univerzálna polymérová dezinfekcia

Jednou z najúčinnejších dezinfekcií je polymérová dezinfekcia, ktorá po aplikácii zanecháva polymérovú vrstvu. Tým povrch dlhodobo chráni pred mikroorganizmami. Univerzálnu polymérovú dezinfekciu je možné použiť na rôzne povrchy, a to na umývadlá, sprchy, toalety, podlahy, ale aj nábytok či kuchyne. Okrem toho polymérová dezinfekcia účinne likviduje zápach v zariadeniach, ako sú práčky, umývačky riadu, chladničky či odpadkových košov. Medzi takúto dezinfekciu do domácností patrí aj prostriedok Poly Home či Poly Sport&Spa, ktorú je vhodné použiť skôr do wellness zariadení, fitness centier a kozmetických salónov. Prípadne, ak hľadáte poylymérovú dezinfekciu vhodnú na dezinfikovanie prístrojov, nástrojov a predmetov, potom odporúčame tekutý dezinfekčný prostriedok Poly Universal.

Pred použitím všetkých dezinfekcií je potrebné si prečítať informácie na obale, aby ste dodržali správny postup a dávkovanie dezinfekcie. Všetky tieto dezinfekčné prostriedky spomenuté v články, ale aj rôzne iné, napríklad na dezinfekciu rúk a pokožky nájdete na našom eshope ROIN.sk.