Ochrana pri práci je dôležitá. Na čo nezabúdať?

Ochrana pri práci je dôležitá. Na čo nezabúdať?

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je predpis, ktorý je nutné dodržiavať na pracovisku kvôli bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci. Okrem pracovno-bezpečnostných technických opatrení a právnych predpisov v sebe zahŕňa aj správanie zamestnancov na pracovisku či nosenie pracovného odevu a ochranných pomôcok, ktoré sú pri práci veľmi dôležité. Na čo by ste teda nemali zabúdať a mali to neustále pri sebe?

 

Pracovné oblečenie

Pracovné oblečenie je alfou a omegou, čo sa týka ochrany zdravia pri práci. Síce v niektorých prípadoch môže ísť o prácu, ktorá si nevyžaduje špeciálne oblečenie, avšak sú aj také, bez ktorých by to nešlo. Vďaka pracovnému oblečeniu sa nielenže jednotlivé profesie navzájom líšia, ale práve pracovné oblečenie ochrannú funkciu, ktorú predpis BOZP určuje. V prípade pracovného oblečenia môže ísť o špeciálne nohavice, tričká, mikiny, plášte, bundy či vesty.

Reflexná vesta Lynx oranžová

S reflexnými vestami sa môžete stretnúť skutočne kdekoľvek a v ktoromkoľvek povolaní. Funkciou reflexnej vesty je zabezpečiť, aby bol zamestnanec viditeľný. Preto sa s nimi najčastejšie stretávame pri práci, ktorá je vykonávaná pri ceste, na stavbách a podobne. Táto reflexná vesta Lynx má vysokú viditeľnosť a je dostupná aj v žltej farbe v panských alebo dámskych veľkostiach.

Pláštenka IRWELL PVC žltá

Ak pracujete v exteriéri, určite sa vám zíde Pláštenka IRWELL PVC, s ktorou predídete zmoknutiu. Ide o dlhý ochranný plášť, ktorý má sťahovaciu kapucňu. Opäť ide o ochranný odev vo výraznej žltej farbe, ktorá spôsobuje viditeľnosť zamestnanca na pracovisku. Má univerzálny strih, a teda je vhodná aj pre mužov aj ženy.

 

Ochrana hlavy

Mnoho závažných úrazov je spôsobených práve v dôsledku nízkej ochrany hlavy. Rovnako ako pri ochranných odevoch, treba myslieť aj na ochranu hlavy pri práci, ktorá si nosenie prilieb či rôznych iných pomôcok na ochranu hlavy vyžaduje. Ide o pracovné pozície, pri ktorých hrozí náraz do tvrdých predmetov, pád predmetov na hlavu, ale tiež nebezpečenstvo nadmerného tepla či ohňa. Preto je potrebné pri výbere prilieb pozerať aj na to, pred čím sa chcete chrániť a aké štandardy prilba spĺňa.

Ochranná prilba ľahká EVO2

Každá prilba by mala spĺňať určité požiadavky, ktoré súvisia s ochranou. Prilba EVO2 spĺňa práve požiadavky noriem STN EN 397 a STN EN 50 365 a hoci je ľahká, je dostatočne pevná a pohodlná. Ochranná prilba EVO2 má aj individuálne nastaviteľný 6 bodový náhlavný kríž a potný pásik, preto nastavovanie veľkosti prilby je jednoduché a možné aj jednou rukou. Táto ochranná prilba je dostupná vo viacerých farebných prevedeniach, a to v žltej, modrej, červenej či zelenej.

 

Pracovné topánky

Výber pracovných topánok je pre bezpečnosť práce a ochranu zdravia veľmi dôležitá. Každé povolanie si vyžaduje iný typ obuvi a inú ochrannú funkciu. Okrem toho, že by obuv mala byť ergonomická a ochranná, musí byť aj pohodlná. V mnohých prípadoch zamestnávateľ zabezpečuje okrem pracovného oblečenia aj pracovnú obuv, avšak v prípade, že si ju musíte zadovážiť vy, mali by ste zohľadniť, aký druh nebezpečenstva pri práci môže nastať. Ak ide o mechanické nebezpečenstvo, tak sa zamerajte predovšetkým na to, aby obuv bola spevnená, mala oceľovú špičku, bola schopná tlmiť nárazy, bola protišmyková a odolná proti akémukoľvek prerezaniu či poškodeniu. V prípade, že ide o elektrické nebezpečenstvo, dbajte na to, aby obuv mala elektrickú izoláciu. Ak môže dôjsť k tepelnému nebezpečenstvu, tak vyberajte takú obuv, ktorá má izoláciu proti teplu alebo naopak proti nadmernému chladu. Pri chemickom nebezpečenstve sa zamerajte na nepriepustnosť a odolnosť obuvi a v prípade nadmernej záťaže, nadmerného státia či chôdze by mala byť obuv tvarovateľná v nášľapnej časti. Či už pôjde o pracovné čižmy, poltopánky, sandále, šľapky či členkovú obuv, nezabudnite obuv skúšať.

Čižmy EUROFORT S4 SRC s oceľovou špicou

Predstavujú antistatické vysoké bezpečnostné čižmy, ktoré sú vyrobené z PVC a nitrilu. V prednej časti sa nachádza oceľová špička, vďaka ktorej je možné predísť riziku  prepichnutia. Podrážka čižmy Eurofort S4 SRC je protišmyková, čo spôsobuje, že drží na všetkých povrchoch. Rovnako má podrážka hlboký dezén čím odolá aj pôsobeniu rastlinných, prípadne živočíšnych tukov. Ide o veľmi flexibilné čižmy, ktoré sú vhodné až do teploty -20°C. Dostupné sú v bielom prevedení vo veľkosti od 38 – 46.

Šľapky Taruca s pásikom cez pätu

Šľapky Taruca môžete zväčša využiť, ak pracujete buď v zdravotnom prostredí, prípadne v gastronómii. Majú protišmykovú PU podrážku, nastaviteľný pásik cez pätu, vďaka ktorému je noha stabilnejšia a obuv nevypadáva. Tieto šľapky sú dostupné v bielom prevedení v pánskej Taruca Mendámskej Taruca Lady verzii, a preto je možné si ich zakúpiť od veľkosti 35 – 46.

 

Používanie ochranného oblečenie, ale tiež aj pracovných topánok a pomôcok na ochranu hlavy je pri dodržiavaní bezpečnosti pri práci veľmi dôležité. Pri výbere nezabúdajte na vhodnú veľkosť, ale aj na štandardy, ktoré pracovné oblečenie musí spĺňať pre povolanie, ktoré vykonávate.