Čistenie bazéna: Udržujte vodu v bazéne čistú počas celého leta

cistenie bazena

Čistenie bazéna: Udržujte vodu v bazéne čistú počas celého leta

Udržiavať vodu v bazéne čistú je veľmi dôležité. Na to však vôbec nepotrebujete mať žiadne špeciálne prístroje. Je potrebné skôr dodržiavať určité zásady, aby kúpanie v bazéne bolo pôžitkom, nie problémom. Vyskúšajte tieto spôsoby na čistenie bazéna a čistiace prostriedky, aby vaša voda bola žiarivo čistá aj bez námahy.

Spôsoby, ako udržať vodu v bazéne čistú

Existuje viacero spôsobov, ako môžete svoj bazén udržiavať dokonalo čistý. Mnoho z týchto spôsobov však zahŕňa zabezpečenie si špeciálnej techniky a prístrojov, ktoré často stoja aj stovky či tisícky eur. Svoj bazén však môžete udržiavať čistý aj pomocou čistiacich prostriedkov. Toto sú čistiace prostriedky, ktoré na čistenie bazéna môžete použiť.

Čistenie bazéna po zime

Pokiaľ máte bazén natrvalo posadený do zeme, jeho čistenie môže byť o čosi viac komplikovanejšie, a to najmä vtedy, ak ste ho na zimu nevypustili. Pravdepodobne vás teraz bude čakať zelená voda plná nečistôt. V tom prípade je potrebné vodu vypustiť, aby ste mohli z bazéna odstrániť všetky nečistoty a vápenaté usadeniny. Ide podstatne o rýchlejší spôsob, ako by ste mali čistiť naplnený bazén. Ďalším krokom je použiť na čistenie prázdneho bazéna čističe na umývanie bazéna. Na odstránenie vápenatých usadenín a vodného kameňa môžete použiť napríklad Cleamen 450 – odvápňovač plôch.  K tomuto čisteniu budete potrebovať aj kefu na čistenie a vodu na oplachovanie. Následne takto vyčistený bazén vypláchnite od nečistôt, čistiaceho prostriedku a bazén znova napustite. Na čistenie bazéna by ste mali používať čistiace prostriedky určené na bazén, aby sa nedostavili z iných prostriedkov žiadne nežiadúce látky.

Náš tip: na čistenie bazéna môžete tiež použiť SAVO, ktoré spoľahlivo likviduje vírusy, baktérie, riasy a huby, avšak po čistení nechajte bazén aspoň 12 hodín prázdny, aby látky zo Sava vyprchali.

cistenie bazena

Čistenie vody bazénovou chémiou

Je veľký rozdiel, či použijete v bazéne vodu zo studne alebo vodu z vodovodu. Zväčša je voda z vodovodu upravená, avšak voda zo studne môže mať vyššie či nižšie množstvo minerálov, ktoré je potrebné upraviť, aby ste sa vo vode mohli kúpať. V mnohých častiach je podzemná voda príliš železitá a váš bazén by mohol byť veľmi rýchlo žltý alebo voda zelená. Preto po napustení bazéna si skontrolujte hladinu pH vody. Ideálna hodnota je od 6,8 do 7,2 pH. Ak je hodnota nižšia, pridajte pH, ak je vyššia, naopak pH uberte.

Čistenie bazéna chlórom

Úpravu pH v bazéne docielite použitím granúl do bazéna a chlórových tabliet. Použiť môžete chlórové tablety, ktoré sú čisté alebo kombinované, ktoré okrem chlóru tiež vločkujú nečistoty v bazéne a udržiavajú pH stále v jednej hladine. Bazén a vodu v bazéne môžete tiež čistiť chlórom, ktorý je súčasťou čistiacich prostriedkov. Vyskúšať môžete napríklad dezinfekčný prípravok s obsahom chlóru Krystal Sanan, ktorý spoľahlivo likviduje baktérie, riasy, huby a vírusy. Okrem toho odstraňuje aj pachy. Na likvidáciu rias v bazénoch dávkujte 25 ml/m3 v týždenných intervaloch, nazačiatku dávkujte 50 ml/m3.

Tablety sú však praktickejšie, pretože sa do vody vpúšťajú postupne, prípadne môžete na ne použiť aj zásobník, na ktorom si môžete nastaviť rýchlosť rozpúšťania chlórových tabliet. Chlór vám pomôže aj v prípade, že vaša voda sa začína sfarbovať do zelena.

Čistenie bazéna dezinfekciou

Okrem chlóru môžete tiež použiť rôzne dezinfekčné prípravky, ktoré majú profesionálny účinok. Využiť môžete napríklad ECOLAB Diesin MAXX – kyslý sanitárny čistiaci a dezinfekčný prostriedok, ktorý má baktericídny a fungicídny účinok. Tento čistiaci prostriedok je, samozrejme, potrebné použiť ešte pred napustením vody alebo po vypustení bazéna, nie na čistenie samotnej vody.

Čistenie bazénových schodov

Nezabúdajte ani na čistenie bazénových schodov, pretože sa na nich môže udržiavať vodný kameň. Bazénové schody by ste mali taktiež čistiť pravidelne. Využiť môžete rôzne čistiace prostriedky, napríklad na nerez, a to Cleamen 451 – gélový odvápňovač nerezových plôch a technológií, ktorý slúži na odvápňovanie rôznych nerezových plôch. Tento čistiaci prostriedok si hravo poradí aj s problémovými nánosmi, zanecháva plochy čisté a nenarúša povrchy, pretože obsahuje antikorózne látky.

Čistenie bazéna od veľkých nečistôt

Na čistenie bazéna môžete pravidelne používať aj bazénovú sieťku, ktorou pohodlne odstránite napadané lístie, trávu, kamienky a podobné nečistoty. Ide o veľmi lacnú alternatívu, ktorou odstránite tie nečistoty, ktoré sa do bazéna dostanú z ovzdušia alebo z chodidiel. Drahšou alternatívou je bazénový vysávač, vďaka ktorému odstránite nečistoty, ktoré sú ťažko dostupné. Nezabúdajte ani na filtráciu bazéna, ktorá odstraňuje z bazéna prevažne piesok.

Pravidelným čistením a dezinfekciou dosiahnete žiarivo čistú vodu bez škodlivín, čím bude vaša voda v bazéne aj zdravotne neškodná. Pred použitím všetkých čistiacich prostriedkov si vopred prečítajte návod na použitie. Čistiace prostriedky na čistenie bazéna nájdete aj v našej ponuke ROIN.sk