10 spôsobov, ako upratať domácnosť za polovičný čas

upratovanie

10 spôsobov, ako upratať domácnosť za polovičný čas

Nechávate si čas na upratovanie počas víkendu a potom ho nemáte dostatok na voľnočasové aktivity? Vďaka týmto tipom a spôsobom dokážete vyčistiť a upratať svoju domácnosť rýchlo, efektívne a za polovičný čas.

1. Dôležité je mať systém

Upratovanie a čistenie domácnosti si vyžaduje mať systém a plán. To znamená, že ak budete upratovať svoj dom vždy v rovnakom poradí a postupovať od jednej miestnosti k druhej, potom sa z toho stane vaša rutina. Vytvoriť si pri upratovaní rutinu je skvelým spôsobom ako ušetriť čas, keďže nebudete odbiehať z jednej práce do druhej.

2. Upratujte zľava doprava a zhora nadol

Tento spôsob súvisí aj s bodom číslo 1. Ak začnete upratovať najskôr konferenčný stolík a následne čistiť žalúzie, vaše upratovanie bude zbytočné. Tak sa vám len nakopí prach na miesto, ktoré ste predtým už upratali. Preto je dôležité najskôr odstrániť prach a nečistoty z horných častí miestnosti. Pri upratovaní taktiež pomôže, ak budete miestnosť upratovať zľava doprava, tým nevynecháte žiadne miesto, ktoré by potrebovalo upratať.

3. Odstráňte najskôr veľké nečistoty a neporiadok

Ešte predtým, než začnete utierať prach, utierať zrkadlá či vysávať, odstráňte všetky veľké nečistoty. Zbavte sa tak všetkých nepotrebných vecí a pozbierajte všetky nečisté kusy oblečenia. Tak sa vám bude v miestnosti upratovať lepšie. K tomu, ako mať oblečenie žiarivo biele, bez škvŕn a nádherne voňavé si prečítajte v našom predošlom článku.

4. Majte pripravené všetky pomôcky a čistiace prostriedky

Na dôkladne upratovanie domácnosti budete potrebovať aj všetky čistiace prostriedky a upratovacie pomôcky. Preto sa vždy uistite, že všetko, čo na upratovanie potrebujete, doma máte, aby ste prípadne nemuseli zase odbiehať do obchodu. Ak máte všetky čistiace prostriedky nachystané, pripravte si ich naraz do miestnosti, ktorú ste sa rozhodli upratať. Týmto spôsobom nebudete strácať čas hľadaním handier či prostriedkov na nábytok či okná. Určite ste si všimli, že aj chyžné a upratovačky vždy nosia so sebou vozík plný upratovací pomôcok, je to práve z toho istého dôvodu.

upratovacie pomocky

5. Vysávajte a utierajte prach efektívne

Skôr než začnete utierať prach v miestnosti, uistite sa, že ste vypli všetky ventilátory. Následne sa sústreďte na odstránenie prachu z vrchných políc, ale aj z povrchu televízora či rôznych iných drobností, ako sú rámy obrazov. Na ťažko dostupné miesta pokojne využite mop, na ktorého koniec si priviažete handričku z mikrovlákna.  Pred vysávaním domácnosti taktiež najskôr vymeňte všetky textílie, ako napríklad obliečky na perinách.

Vedeli ste, že práve prachovky sú skvelým pomocníkom na čistenie žalúzií, obrazov a iných ťažko dostupných kútov? Rovnako aj na nábytok, z ktorého chcete odstrániť len prach, vyskúšajte použiť prachovku a nie vlhkú handru.

6. Utierajte aj zrkadlá a sklá

Na dôkladné vyčistenie zrkadiel a skiel si vyčleňte 2 handry, a to jednu navlhčenú handričku z mikrovlákna a jednu suchú. Takýmto spôsobom sa zbavíte aj šmúh na zrkadle.

7. Dezinfikujte povrchy

Pri upratovaní domácnosti určite nevynechajte ani dezinfekciu. Mnohé choroboplodné zárodky sa často udržiavajú dlhšiu dobu na pracovnej doske či na spotrebičoch. Preto pri upratovaní použite aj dezinfekčné prostriedky, prípadne si vyrobte vlastné. Stačí zmiešať ¼ šálky bieleho alebo jablčného octu s 1 šálkou vody. Takto získate netoxický, ale účinný dezinfekčný prostriedok. Pri dezinfekovaní nevynechajte ani kľučky na drevách, diaľkové ovládače, telefóny či vypínače svetiel.

8. Venujte čas upratovaniu toaliet a umývadiel

Práve tieto zariadenia v domácnosti by sa mali pravidelne, po každom použití čistiť. Je to najmä z dôvodu vznikajúceho vodného kameňa, ktorý sa po usadení veľmi ťažko čistí. Aj v tomto prípade odporúčame použiť čistiace prostriedky určené na vodný kameň a na sanitu. Okrem lesku tak získate aj príjemnú vôňu domácnosti. Pri odstránení vodného kameňa taktiež pomôže, ak prostriedok necháte pôsobiť niekoľko minút, kým sa nečistoty a škvrny nerozpustia. Následne ich už len utriete. Toalety sa odporúča čistiť ako posledné.

upratovanie

9. Najskôr pozametajte, potom utrite

Pred každým utieraním podlahy vždy pozametajte alebo povysávajte. To vám uľahčí následné umývanie podlahy. Začnite najskôr od vzdialenejšieho rohu miestnosti a postupujte smerom k dverám. Mop pri utieraní opláchnite vždy, keď utriete 1×1 metra.

10. Nezabúdajte ani na kuchyňu

Predovšetkým na kuchyňu a toaletu by ste si mali vyhradiť čo najviac času. Pri upratovaní kuchyne opäť využite prostriedky na odstránenie vodného kameňa a škvŕn z nerezu. Nezabúdajte ani na čistenie odpadov, kuchynských zariadení a spotrebičov, v ktorých by sa mohla ukladať mastnota a tvoriť prebytočné baktérie.

Na zadováženie si všetkých potrebných čistiacich prostriedkov a pomôcok nás neváhajte kontaktovať, prípadne si objednať z nášho e-shopu Roin.sk